Idź do

CEP - 04.07.2024

Cep to narzędzie rolnicze. Dzięki  niemu z kłosów zboża wyskakiwały ziarna, które potem mielono, a z powstałej mąki wypiekano chleb.  Aż trudno uwierzyć, że stosowano go przez 1500 lat – od ok. V-XX w. n.e. do czasu aż został wyparty przez mechaniczne młockarnie. CEP to także skrót, którego będziemy używać nazywając nasze Centrum Edukacji Przyrodniczej.
Warto na chwilę zatrzymać się nad tym prostym narzędziem, które powstało z potrzeby szybkiego i łatwego „wyłuskiwania” nasion ze strąków czy kłosów. Rolę cepa początkowo pełnił zakrzywiony kij (często świerkowy – a świerków na Babiej Górze i pod nią dostatek...). Później stał się narzędziem dwudzielnym złożonym z trzymanej w ręku drewnianej części od dzierżenia zwanej dzierżką oraz drugiej, krótszej służącej do uderzania i stąd zwanej bijakiem. Połączone były rzemieniem ze skóry końskiej, cielęcej lub bydlęcej, a w niektórych regionach Polski skórą węgorza! Do łączenia używano też ogniw uplecionych z roślin, a później także ogniw metalowych. Młocka cepami uważana jest za jedną z bardziej uciążliwych prac rolnych. Za to jej efekt jest trudny do przecenienia.

Można się tu doszukać pewnej analogii do działalności edukacyjnej: praca jest trudna, odpowiedzialna, ale jej efekty niesamowite. Podobnie z prostotą budowy tego urządzenia – bardzo często proste rozwiązania okazują się najlepsze…
CEP INACZEJ

Przygotowując się do prac nad popularyzacją naszego przedsięwzięcia i obiektu uczestniczyliśmy w warsztatach. Zastanawialiśmy się czym dla nas będzie Centrum – przestrzenią, budynkiem, narzędziem, misją, a może czymś więcej?

W naszych zmaganiach z przyzwyczajeniami wspierali nas Emilia Klimasara i Marcin Żyła (serdecznie dziękujemy!!!). Łatwo nie było, o nie! Na szczęście doświadczenie, życzliwość i otwartość naszych trenerów pozwoliło nam dość szybko i w miarę bezkolizyjnie (bo jak wiadomo, gdzie trzech parkowców tam cztery zdania) wyjść na prostą. Na tej prostej umieściliśmy trzy litery C E i P.
  • C jak ciekawość, czułość, człowiek, cenny, celowy, cudny, całoroczny, chlubny, centrum
  • E jak empatia, emocje, energia, eksperyment, eksploracje, efektowny, esencja, ekologia, edukacja
  • P jak przyroda, praca, przyjemność, poznawanie, perspektywy, przyjaznyI ułożyliśmy z nich m.in. takie hasła:
  1. CEP czyli człowiek eksploruje przyrodę
  2. CEP czyli ciekawe eksperymenty przyrodnicze
  3. CEP czyli cenna energia poznawania
  4. CEP czyli czuła energia przyrody
  5. CEP czyli centrum eksploracji przyrodniczych

Wniosek, wnioseczek… - 28.06.2024

Zanim wniosek Babiogórskiego Parku Narodowego ujrzał światło dzienne i znalazł się w generatorze wniosków musiało minąć wiele miesięcy pracy. Dyskusje, rozmowy i przymiarki doprowadziły najpierw do stworzenia założeń budynku i wystawy, a później projektu, który pozwolił nam na wizualizację naszych marzeń.
Na Morgach, polanie na jednej z enklaw Parku powstanie, wpisany w podbabiogórski krajobraz, nowy obiekt. Będzie on miejscem pracy dla edukatorów i dokumentalistów BgPN. W budynku CEP Morgi znajdą się nie tylko biura, ale przede wszystkim pomieszczenia udostępniane odwiedzającym. Będziemy wreszcie mogli w przestronnych salach zaznajamiać z wybranymi aspektami przyrody Babiej Góry. Będziemy mogli zapraszać do sal ćwiczeń na zajęcia edukacyjne i warsztaty. Będziemy mogli spotykać się w sali multimedialnej przy dźwiękach muzyki i odgłosach natury oraz przy obrazach. Będziemy mogli cieszyć się obecnością i Małych i Dużych Gości. Chętnych zaprosimy na piętro do czytelni bibliotecznej, gdzie nie tylko udostępnimy zbiory biblioteczne, ale także zbiory etnograficzne i  przyrodnicze.
Postaramy się, aby przestrzeń obiektu była przestrzenią dostępną i przyjazną.

Z wielką ulgą i nadzieją myślimy o chwili, kiedy przy niesprzyjającej aurze będziemy mogli zaoferować Gościom Parku przestronne, suche i ciepłe wnętrza z miejscami do kontemplowania przedstawionych na wystawie tematów albo czytania zakupionych wydawnictw.

Tak samo jak często słyszane hasło „piątek, piątunio…” zwiastuje dobry czas, tak i nasze „wniosek, wnioseczek…”

Już czas!

Zawarcie umowy na obsługę prawną projektu - 26.06.2024

W dniu 26.06.2024 r. zawarto umowę z „JZP Kancelaria Adwokacka” Jarosz-Zugaj, Ziaja-Pisula, Zugaj i Partnerzy Spółka Partnerska z siedzibą w Katowicach na świadczenie kompleksowej usługi polegającej na: obsłudze prawnej, obsłudze zamówień publicznych, doradztwie budowlanym na rzecz Babiogórskiego Parku Narodowego, przy realizacji projektu o nazwie “Budowa Centrum Edukacji Przyrodniczej MORGI”.
Komunikat
W celu uruchomienia widoku 3600 należy wybrać opcję Load 3600 View

70 lat za nami.  A przed nami?

Każda rocznica może być pretekstem do podsumowań. Może też być pretekstem do podejmowania nowych wyzwań. I tak jest w naszym przypadku.

Babiogórski Park Narodowy ma 70 lat. Ile to zadań, ile planów, ilu pracowników, ilu odwiedzających! Październikowa konferencja na pewno będzie okazją do podsumowań i wspomnień. Będzie też okazją, a może raczej pretekstem, do nowego otwarcia – otwarcia się na nowe wyzwania.

Nasze wyzwanie ma nazwę: Centrum Edukacji Przyrodniczej MORGI – CEP Morgi. Wyzwanie to wynika nie tylko z chęci rozwoju, ale także, a może przede wszystkim z potrzeb – potrzeb tak naszych - pracowniczych, jak Waszych – odwiedzających.

Każdy kto był gościem naszego Parku, zwłaszcza budynku dyrekcji, a tym samym i Wystawy Stałej, wie że powierzchnia wystawiennicza nie jest naszą mocna stroną – ot, nieco ponad 100 m2…

Czekając na lepszą passę robiliśmy, co mogliśmy – otworzyliśmy podwoje Ogrodu Zmysłów, zmodernizowaliśmy Wystawę, wyszliśmy w teren tworząc sieć ścieżek edukacyjnych, pisaliśmy wnioski… aż do chwili kiedy dzięki Programowi FEnIKS uzyskaliśmy duże wsparcie finansowe na realizację projektu p.n. Budowa Centrum Edukacji Przyrodniczej MORGI. Dzięki niemu zaczyna powoli powstawać nasze nowe miejsce pracy i edukacji – CEP Morgi.

Program FEnIKS - Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027

Zakończenie realizacji planowane jest na koniec sierpnia 2027 roku, a całkowita wartość projektu wynosi 72 406 030,30 pln.