Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Historia badań naukowych

Pierwsze badania na Babiej Górze zapoczątkował Stanisław Staszic w 1804 roku. W połowie XIX wieku rozpoczęto nowoczesne badania naukowe, szeroko rozsławionej przez turystów, malarzy i literatów Babiej Góry. W 1865 roku badania babiogórskiej fauny chrząszczy rozpoczął Bolesław Kotula, który swoje wyniki opublikował dopiero w 1873 roku. Najwybitniejszy zoolog polski tego okresu Maksymilian Siła - Nowicki w 1867 roku odkrył na Babiej Górze dwa gatunki ptaków: siwarniaka i płochacza halnego.

Również Hugo Zapałowicz prowadził badania szaty roślinnej przez kilka lat i swoje spostrzeżenia i wnioski zawarł w dziele pt. "Roślinność Babiej Góry pod względem geograficzno-botanicznym". W tej rozprawie Zapałowicz dał nowy obraz Babiej Góry oraz rozbudził zainteresowanie wśród wielu przyrodników.

Po II wojnie światowej ponownie wzrosło zainteresowanie fauną Babiej Góry. W 1948 roku przybyli do Zawoi badacze z Państwowego Muzeum Zoologicznego w celu zbioru entomofauny.

Badania naukowe

Zezwolenia na prowadzenie badań naukowych udziela Dyrektor po wcześniejszym zaopiniowaniu tematu badawczego przez Radę Naukową BgPN.

Prowadzenie badań naukowych na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego odbywa się na zasadach określonych w Zarządzeniu nr 10/2021 Dyrektora BgPN dotyczącego Zasad prowadzenia działalności naukowej w Babiogórskim Parku Narodowym.

Zasady prowadzenia działalności naukowej w Babiogórskim Parku Narodowym