Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Przyroda ożywiona

Pomimo swojej niewielkiej w porównaniu z innymi polskimi parkami powierzchni Babiogórski Park Narodowy charakteryzuje się dużą różnorodnością biologiczną. Zadziwia mnogość gatunków, kształtów, form, kolorów czy sposobów przystosowania się roślin i zwierząt do trudnych warunków dyktowanych przez tą najwyższą górę polskich Beskidów. Występuje tutaj blisko 650 gatunków roślin naczyniowych, 280 gatunków mszaków, ponad 1300 różnych grzybów i porostów oraz prawie 4500 gatunków i podgatunków zwierząt.
Proste zróżnicowanie gatunkowe flory i fauny babiogórskiej jest tylko jednym z elementów, jakie składają się na trudne do przecenienia walory przyrodnicze tego obszaru. Istotne są także układy, w jakich występują rośliny i zwierzęta, zarówno jeżeli chodzi o piętra klimatyczno-roślinne, jak i zbiorowiska roślinne, niejednokrotnie rzadkie bądź typowe wyłącznie dla Babiej Góry. Dodatkowej wartości przyrodniczej przydaje także obecność wielu gatunków roślin, zwierząt i grzybów rzadkich, objętych ochroną gatunkową bądź też istotnych z punktu widzenia przyrody rozpatrywanej w skali międzynarodowej.
Niezwykle złożony system organizmów żywych powiązanych ze sobą wyraźnymi zależnościami idzie w parze ze znacznym zróżnicowaniem elementów przyrody nieożywionej decydujących o możliwościach wystąpienia i przetrwania poszczególnych populacji. Występowanie roślin i zwierząt wyraźnie predysponowanych do życia w danym siedlisku, niejednokrotnie bardzo wąsko wyspecjalizowanych jest wyrazem bogactwa nisz ekologicznych, jakie są możliwe do zajęcia na Babiej Górze. Wynika ono z dużego zróżnicowania elementów przyrody nieożywionej oraz złożoności klimatu najwyższych partii polskich Beskidów.