Idź do
Przebywanie na terenach Babiogórskiego Parku Narodowego udostępnianych w celach turystycznych, rekreacyjnych i sportowych może być niebezpieczne dla życia i zdrowia.
Turysta jest narażony na zagrożenia ze strony sił przyrody takich jak m.in.: silny wiatr, intensywny deszcz, burze, niskie temperatury, oblodzenie, lawiny śnieżne, łamanie się drzew, konarów i gałęzi. Decyzje dotyczące wejścia na obszar Babiogórskiego Parku Narodowego turysta indywidualny podejmuje samodzielnie, w oparciu o własne doświadczenie oraz wskazówki zawarte w komunikatach zamieszczanych na stronach internetowych Babiogórskiego Parku Narodowego oraz Grupy Regionalnej GOPR. W przypadku grup zorganizowanych, prowadzonych przez uprawnionego przewodnika, decyzję podejmuje przewodnik prowadzący grupę. W przypadku zorganizowanej imprezy rekreacyjno-sportowej za bezpieczeństwo odpowiada Organizator.  
Uprawianie turystyki na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego wymaga przygotowania kondycyjnego, posiadania odpowiedniej wiedzy o trudnościach i zagrożeniach, używania odpowiedniego ubioru, sprzętu i wyposażenia umożliwiającego poruszenie się w trudnym terenie górskim, a dodatkowo wymaga uwzględnienia zaleceń wynikających z komunikatów zamieszczanych na stronach internetowych Babiogórskiego Parku Narodowego oraz Grupy Regionalnej GOPR.   
Przed wyjściem w góry należy zasięgnąć informacji o masywie górskim/rejonie, w który się wybieramy (przebieg szlaków i ich stan, warunki panujące w górach, ewentualne zagrożenia), trasy planować stosownie do możliwości i doświadczenia wszystkich uczestników wycieczki, a przed wyjściem w góry zapoznać się z aktualnie panującymi warunkami i prognozą pogody.  
Jeśli jest to możliwe nie należy wychodzić w góry samotnie i zawsze obowiązkowo powiadomić rodzinę, znajomych, gospodarzy schroniska czy pensjonatu o naszych planach wycieczkowych  i orientacyjnym czasie powrotu.  
Przed wyjściem w góry należy odpowiednio się ubrać, stosownie do panujących warunków pogodowych (ochrona przed zimnem, wiatrem i opadami) oraz długości i trudności trasy, a do plecaka spakować niezbędne rzeczy.
Komunikat
Turysto, gdy ulegniesz wypadkowi wezwij pomoc. Gdy ktoś będzie potrzebował twojej pomocy -udziel jej.